Bir milletin dinamik yapısını koruyabilmesi için kültürel değerlerin canlı tutulması, bu değerlerin bir sonraki nesiller tarafından yeniden değerlendirilmesi ve yorumlanması, onlara birşeyler ekleyerek gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir.

Milletlerin temeli kültürdür. İnsanlar, tüm geçmişlerini tarihi kalıntılarında ve yapılarında, dillerinde, türkülerinde, oyunlarında, yani kültürlerinde bulurlar.

Sandıklı’da doğup büyümüş ve halen Sandıklı’da yaşamakta olan bir avuç gönüllü olarak bizler, Sandıklı’nın geçmişine ve kültürel değerlerine sahip çıkmak adına yola çıktık ve 4 Ocak 2006 tarihinde derneğimizi kurduk. Derneğimiz, faaliyetlerini objektif, tarafsız, siyasi menfaatlerden arındırılmış bir biçimde yürütmeyi ana ilke olarak benimsemiştir ve bu ilkeden asla ödün vermeyecektir.

Ülkemizin en eski ilçelerinden birisi olduğunu bildiğimiz Sandıklı’mızın, geçmişinin izlerini taşıyan kültürel değerleri ve tarihini yansıtacak varlıklarımıza bugüne kadar maalesef pek sahip çıkamamışsız. Bunun neticesi olarak da geleneklerimiz, göreneklerimiz, ahşap evlerimiz, çeşmelerimiz, geçmişimiz her geçen gün kaybolup gitmektedir. Bizler, mevcut olanları koruyarak bir sonraki nesile bir şeyler bırakabileceğimiz inancıyla bir milat başlatmak istiyoruz. Bu yolda ilk günkü kararlılığımızı ve inancımızı yitirmeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sitemiz aracılığıyla da Sandıklı’dan uzak kalmış, ama Sandıklı ile gönül bağını hiç koparmamış hemşerilerimize ulaşıp faaliyetlerimizle ile ilgili bilgiler aktarmak ve sevincimizi paylaşmak istedik. Site ile ilgili görüş ve önerilerinizin, isteklerinizin bizlere ışık tutacağını bilmenizi isteriz.

Saygı ve Sevgilerimizle…