1932 yılında inşa edilmiş erken Cumhuriyet dönemi mimari özelliklerine sahip, ahşap ve kerpiç malzeme kullanılarak yapılmış olan bu bina 2006 yılında Karagöz’ler sülalesinden derneğimiz tarafından satın alındı (70.000 TL). Bir yıl süren güçlendirme çalışmasından sonra bir avuç hayırsever hemşerimizin yardımlarıyla tamiratına başlandı. Ahşap malzeme olarak çoğunlukla sedir ağacı kullanıldı. Orta kat, dış cephe ve üst katın bir bölümüne çöplü sıva denilen teknik uygulandı. Dış cephede ahşap yüzeyler kök boya ile boyandı. Orta katta elektrik tesisatı orijinalinde olduğu gibi berkman boru ile sıva üstü olarak döşendi. Orta kattaki odaların işlemeli, motifli tavanları, yıkılan eski ahşap evlerden getirilerek monte edildi. Her türlü kültürel ve sanatsal faaliyetlerde kullanılmak üzere üst katta esaslı tadilata gidildi. Derneğimizin yedi yıldır uygun olmayan bir mekanda aralıksız sürdürdüğü “Yâren Geceleri” bu mekanda devam etmektedir. Bu alan, Kültür ve Sanat’ımıza katkıda bulunan tüm hemşerilerimize açıktır. Binanın giriş ve orta katı kıraathane olarak hizmete sunulmuştur .Binada derneğimizin faaliyetleri çerçevesinde halk oyunları ve Türk halk müziği vb. kurslar düzenlenmektedir.

Binamız 2009 yılında, derneğimizin talebi üzerine koruma kurulu tarafından tescillenmiştir. Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca proje hazırlama dönemi sürmüş, bir vatandaşımızın bizi koruma kuruluna şikayeti üzerine yeniden projelendirme süreci yüzünden bir yılımız da öyle kaybolmuştur. Yine aynı şahsın şikayeti üzerine binamız 28 Mayıs-2013 – 30 Temmuz -2013 tarihleri arasında kanunsuz ve hiç bir hukuki dayanak olmadan 32 .000 TL ceza kesilerek 62 gün belediyemizce mühürlenmiştir. ( İsmail Elibol dönemi )

Derneğimiz ile koruma kurulu arasındaki bakış açılarının farklılığı yüzünden ortak bir çözüm üretilememiş ve Koruma kurulu, binanın orijinal halinin bozulduğunu gerekçe göstererek 26 Haziran 2012 tarihinde tescil kararını kaldırmıştır. Binanın satın alınması aşamasında ve tamirat aşamasında Devlet kurumlarından herhangi bir katkı olmamıştır. Derneğimizin bağışlar dışında her hangi bir geliri olmadığından Yârenlerimizin hemen hepsi binada elinden geldiğince amele gibi, işçi gibi canla başla gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışmışlardır.

Termal turizm için ilçemize gelen misafirlerin de hizmetine sunulan bu binada ,başta Hamamcıların Mehmet Emren ağabeyimiz ve Akarım’ lı rahmetli Eşref Ünsal olmak üzere emeği geçen, nakdi ve ayni katkıda bulunan herkese şükranlarımızı sunarız.

SAN-DER